Päikesevalgus ja solaariumid – looduslik ja kunstlik UV-kiirgus

Kahtlemata on päikesevalgus oma infrapuna-, nähtava valguse ja UV-valguse komponentidega meile kõigile keskse tähtsusega. Viimase paari aasta jooksul on aga toimunud päikese alusetu halvustamine ja samalaadselt ka solaariumite halvustamine, kirjutab Euroopa Päikesevalguse Assotsiatsiooni (ESA) teaduslik nõunik Torben König.
Tegelikult poleks päikeseta kogu Maal oleva elu areng sellisena, nagu me seda teame, olnud võimalik. Sellele vaatamata on tervise teadete fookus enamasti potentsiaalse negatiivse mõju rõhutamisel inimeste tervisele (nt peamiselt nahavähk, eristamata eri tüüpe). Rahvatervise üldise sõnumi loomine on keeruline ja seetõttu on inimeste jaoks segane see, et sõltuvalt isiklikust nahatüübist, vanusest, laiuskraadist, aastaajast ja kellaajast pole olemas kõigile samal ajal sobivat soovitust selle kohta, kui palju aega saavad inimesed päikese käes veeta enne päikesepõletuse saamist.

Päikesepõletused on peamine riskifaktor

On väga oluline mõista, et päikesepõletused on melanoomi ehk nahavähi kõige ohtlikuma vormi peamiseks riskiteguriks ja seda tuleb iga hinna eest vältida. Liiga kõrge intensiivsuse korral tuleks tõhusate kaitsemeetmetega, nagu näiteks riiete kandmine, kombineerida varju otsimisega. See kehtib eriti puhkuse ajal troopilises kliimas, kus meie nahk pole kohanenud. Mõõdukus on tervisliku päevitamise võti!
Mõõduka päikese käes viibimisega kaasnevate eeliste osas on sageli mainitud ainult D-vitamiini, mis moodustub nahas ultraviolettkiirguse toimel, aga seda koos soovitustega, et ka toidulisandid säilitavad piisava D-vitamiini taseme ja muudavad päikese seetõttu teisejärguliseks D-vitamiini allikaks. Kuid paljud uuringud on näidanud, et toidulisanditel pole sama mõju kui looduslikult saadud D-vitamiinil.
Muud inimeste tervisele avaldatavad eelised, mida on paljudes uuringutes hästi dokumenteeritud, hõlmavad eriti lämmastikoksiidi eraldumist nahas UV-A kiirguse toimel, millega kaasneb veresoonte laienemise tõttu madalam vererõhu tase. Ka teatud hormoonide, näiteks meie heaolu jaoks oluliste beeta-endorfiinide, aga ka tugevam immuunsussüsteem pole laiemale üldsusele enamasti teada.

Päevitusseadmest saadav valgus on sama, mis looduslikust päikesest

Sõltuvalt mudelist on moodsa päevitusseadme väljund peaaegu sama, mis päikesel (nt 0,3 W / m2 kiirguspiir Euroopas võrdub Vahemere päikesega keskpäeval). Eriti sarnane on ultraviolettkiirguse osa UVB-kiirguses, kuna keskmine päevitusseade kiirgab 95% UVA-d ja 5% UV-kiirgust. Ja kuigi Vahemere rannas on nahka lihtne põletada, pakuvad päevitusstuudiod kontrollitud keskkonda, kus on stabiilsed tingimused.

Päevitustööstus on hästi reguleeritud

Ehkki tööstusharu on juba hästi reguleeritud tänu asjakohastele ELi õigusaktidele, sealhulgas madalpinge direktiivile, üldisele tooteohutuse direktiivile ja erinevatele siseruumides päevitamist käsitlevatele riiklikele seadustele, on ESA võtnud ennetava rolli ohutu ja vastutustundliku päevitamise tagamiseks siseruumides. Töötame pidevalt asjakohaste Euroopa standardite laiaulatusliku rakendamise suunas, et tagada tarbija ohutus ja selle pidev parandamine ja tarbijate kvaliteetse teenuse ja teadliku info saamine päevitusseadme kasutuse osas. Sellega seoses  jätkab ESA koostööd Euroopa Komisjoniga, et toetada kiirguspiiri 0,3 W / m2 kiiret kasutusele võttu ja rakendamist, mis on osa  EN 60335-2 -27 tehnilisest standardist. Lisaks esitasime ettepaneku selle tehnilise standardi edasiseks täiustamiseks, et tagada tarbijatele võimalikult kõrge turvalisuse tase.
Solaariumikoda lisab, et antud artikli eesmärk on panna südamele, et päevitusteenuse kasutamisel alati veendu selle EU nõuetele vastavuses, sest nii saate ka ise end kaitsta – olgu siis eemärgiks D-vitamiini varude täiendamine (NB! võimalik vaid kaasaegses EU nõuetele vastavas päevitusseadmes) või lihtsalt jumekas välimus.
Infoallikas: Solaariumikoda